O tym, że od szybkości ładowania się strony w dużej mierze zależy jej pozycja w wyszukiwarce wiedzą już chyba wszyscy. W wynikach SERP pojawiają się strony dobrze zoptymalizowane, które dostarczają nie tyko przydatnych wiadomości, ale także zapewniają pozytywne doświadczenia związane z użytkowaniem strony. Czy wiesz jak szybko ładuje się Twoja strona? Polecamy 4 najlepsze programy do weryfikacji szybkości ładowania się strony.

Szybkość ładowania się stron internetowych

Dlaczego tak dużo zależy od szybkości ładowania się strony? A Ty jak długo czekasz na załadowanie się strony? To już nie te czasy, kiedy strona mogła ładować się całe wieki, a użytkownik internetu cierpliwie czekał na załadowanie się każdego elementu. Razem z rozwojem nowoczesnych technologii zmniejszył się poziom cierpliwości internautów. Jeżeli strona nie załaduje się w przeciągu 7 sekund, istnieje ryzyko, że wielu internautów porzuci tę stronę i przejdzie do kolejnych wyników wyszukiwań.

Internauta mobilny ma jeszcze mniej cierpliwości. Jeżeli strona ładuje się ponad 3 sekundy, może liczyć się z bardzo dużym wskaźnikiem odrzuceń. Ponadto brak mobilnej wersji strony zdecydowanie utrudnia jej załadowanie się na urządzeniu mobilnym oraz utrudnia nawigowanie po stronie.

Jeżeli zatem twoja strona internetowa zawiera ciekawe i przydatne informacje, jednakże pojawia się bardzo nisko w wynikach wyszukiwań Google sprawdź czy przypadkiem stronie nie ładuje się za długo.

Narzędzia sprawdzające szybkość działania stron

W internecie dostępnych jest wiele darmowych programów, które weryfikują szybkość ładowania się stron. Prezentujemy 5 programów, które naszym zdaniem najlepiej testują prędkość i wydajność stron internetowych.

  1. Google Page Speed Insights

Narzędzie stworzone przez Google to niewątpliwie numer 1 w naszym rankingu. Narzędzie to określa prędkość działania strony zarówno na urządzeniach mobilnych jak i stacjonarnych. Jego niewątpliwą zaletą są wskazówki oraz sugestie, które dokładnie określają co należy poprawić, aby poprawić szybkość działania strony.

Aby przetestować stronę, wystarczy wprowadzić jej adres. Proces skanowania strony jest bardzo szybki. W wynikach otrzymasz liczbę punków w skali 0-100. Im więcej punktów, tym lepsza wydajność strony.

Google Page Speed Insight wskazuje nie tylko na problemy, które przyczyniają się do wolnego działania strony. Dodatkowo otrzymasz także rekomendacje dotyczące UX, dzięki którym twoja strona będzie lepiej odbierana przez internautów.

2. Yahoo’s YSlow

Darmowe narzędzie do oceny wydajności strony, które odbywa się na podstawie skanowania poszczególnych składników strony. Aby skorzystać z tego narzędzia należy zainstalować odpowiednią wtyczkę (w zależności od przeglądarki, z której korzystamy), która uruchomi się automatycznie w nowym oknie. Wtyczka ta umożliwia przeskanowanie pożądanej witryny. W wynikach testu otrzymamy zdiagnozowane błędy wraz ze wskazaniem, w jaki sposób możemy je naprawić.

Wyniki testu są wzbogacone o wizualne statystyki, które pomagają zrozumieć i naprawić błędy.

3. Page Scooring

Bardzo proste narzędzie do skanowania strony internetowej. Przeprowadzony test strony daje m.in. następujące wyniki:

  • szybkość ładowania się strony w sekundach
  • średni czas ładowania strony
  • czas pobierania
  • rozmiar strony
  • czas nawiązania połączenia z serwerem

Narzędzie to jest w pełni bezpłatne. Korzystając z Page Scooring można w łatwy sposób określić jak szybko serwer wysyła odpowiedź na ładowanie elementów CSS oraz JavaScript.

4. GTMetrix

Bardzo popularne i niezwykle przydatne narzędzie do testowana szybkości działania strony. Przeprowadzony test na GTMetrix dostarcza także wyniki z bazy Page Speed Insights oraz YSlow.

Narzędzie określa czas ładowania się strony oraz jej rozmiar, a także całe mnóstwo innych przydatnych informacji, które są niezbędne do przeprowadzenie kompleksowej optymalizacji strony.

Wraz z wynikami testu otrzymujesz także szereg rekomendacji, które pozwolą Ci zoptymalizować stronę, dzięki czemu będziesz mógł liczyć na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania.