Przekonaj się czy samodzielne kręcenie i obróbka filmów to zadanie dla Ciebie? Polecamy 5 darmowych programów, dzięki którym możesz spróbować własnych i nakręcić pierwszy amatorski film.

Czy amatorskie kręcenie filmów jest trudne?

Kto z nas nigdy nie poczuł pewnego ukłucia zazdrości oglądając, zapierający dech w piersiach, film? Zainspirowany, niemalże, magicznym obrazem sam poczuł nagłą chęć, żeby stworzyć coś takiego samemu. Gdy pojawił się pomysł, zaczynały się schody. Zrażeni niepowodzeniami odkładaliśmy nasz amatorski sprzęt, by znowu wcielić się jedynie w rolę obserwatorów, nie twórców. Należy pamiętać, że początki nie zawsze są łatwe. Nie od razu będziemy tworzyć dzieła na miarę Spielberga. Jednak dla chcącego nic trudnego! Dlatego nie należy zrażać się niepowodzeniami, ponieważ praktyka czyni mistrza. Ważne jest, by spróbować wykształcić swój własny, unikatowy sposób patrzenia na świat, który wyróżni nas spośród innych. Dobrze jest również rozwinąć swoje umiejętności techniczne w zakresie obróbki filmu, by dodać mu niepowtarzalnego charakteru. Oto kilka darmowych programów, które mogą nam w tym pomóc.

 

5 darmowych programów do obróbki filmów

Jeżeli chcesz spróbować swoich sił w kręceniu filmów, polecam następujące programy:

1. YouTube Editor

Jest to, nie wymagająca instalacji, aplikacja, z której korzystać mogą jedynie osoby posiadające konto w serwisie YouTube. Występuje w polskiej wersji językowej. Dzięki tej aplikacji możliwe jest obrabianie filmów znajdujących się na naszym kanale na YouTube. YouTube Editor oferuje takie funkcje, jak przycinanie, łączenie kilku filmów, dodawanie wszelkiego rodzaju filtrów czy przejść oraz muzyki z dostępnej bazy utworów. Po zakończeniu pracy przy video, zostaje on wyrenderowany na nasz kanał.

 

2. Shotcut

Jest to w pełni darmowy program do edycji filmów. Sprawia, że obróbka video staje się łatwa i przyjemna. W jego ofercie znajdziemy również efekty specjalne, filtry (umożliwiające np. wyostrzanie/rozmywanie obrazu, dostosowywanie balansu bieli, zmianę kolorów), czy możliwość renderowania ostatecznej wersji naszego video. Shotcut jest dostępny w polskiej wersji językowej.

 

3. Avidemux

To prosty w obsłudze program, którego funkcje umożliwiają wykonywanie podstawowych operacji na filmie video. Avidemux pozwala na przycinanie filmu, dodawanie czy zamienianie klatek, wyostrzanie obrazu, zmianę rozdzielczości video oraz nakładanie napisów. Program posiada również wbudowany kalkulator, który pomaga nam zdefiniować odpowiednie parametry, aby film zmieścił się na płytę CD lub DVD. Avidemux obsługuje pliki AVI, MPEG, MP4, ASF.

 

4. VirtualDub

To program posiadający wiele opcji, które uatrakcyjnią twoje video. Funkcje, które oferuje swoim użytkownikom VirtualDub to między innymi łączenie filmów, zwiększanie rozdzielczości video, zmienianie formatu dźwięku oraz szeroka paleta efektów specjalnych. Dzięki Virtualdub można wycinać poszczególne fragmenty filmów, kopiować, doklejać, bez obawy o pogorszenie się ich jakości. Istnieje również możliwość pobrania specjalnych wtyczek do programu, które znacznie zwiększą jego możliwości. VirtualDub jest dostępny w języku angielskim.

 

5. KDEnLive

Jest to oprogramowanie, które znacznie ułatwia obróbkę filmów. Działa w systemach operacyjnych Linux, MacOSX i FreeBSD. Obsługuje takie formaty, jak QuickTime, AVI, WMV, MPEG oraz Flash Video. Oferuje takie opcje, jak min. dodawanie przejść między kolejnymi ujęciami, zmiany kontrastu, nasycenia, jasności obrazu i kadrowanie. Jest dostępny w angielskiej wersji językowej.

 

 

Anna Parcheniak