W dzisiejszych czasach, w dobie internetu, firma bez własnej strony www jest na straconej pozycji. Konkurencja nie śpi, a my musimy zachować nienaganną prezencją dla obecnych klientów oraz dbać o dobrą widoczność dla nowych odbiorców.

Jednak coraz częściej, nawet najpiękniejsza strona internetowa może już nie wystarczyć, by móc w pełni korzystać z nieograniczonych internetowych możliwości. Dlatego coraz popularniejsze staje się pozycjonowanie, czyli zespół czynności mających na celu podniesienie pozycji naszej strony internetowej w wyszukiwarkach, by była dobrze widoczna dla potencjalnych klientów i odbiorców. Jeśli sami nie zajmujemy się tym fachem, warto pomyśleć o zleceniu pozycjonowania. Tu mamy do wyboru agencje interaktywne lub freelancerów. Kogo wybrać?

Jak pracuje freelancer?

Freelancer, to tak zwany wolny strzelec, czyli osoba wykwalifikowana w danej dziedzinie, która pracuje na zlecenie. Freelancer sam zarządza swoim czasem, pracuje w dogodnych dla niego godzinach, zwykle w domu.

Na taką osobę możemy trafić na portalach z ofertami pracy lub z czyjegoś polecenia. Z podjęcia współpracy z freelancerem, wiąże się szczególnie jedna i czasem najistotniejsza korzyść – oczywiście korzyść finansowa. Za wykonaną usługę płacimy jednej osobie, więc brak tu jakichkolwiek kosztów związanych z prowadzeniem firmy, jak w przypadku agencji. Dodatkowym atutem jest brak konieczności ponoszenia kosztów związanych z nowym pracownikiem w biurze, czyli przygotowanie stanowiska biurowego.

Kolejną kwestią przemawiającą za wyborem freelancera jest oryginalność. Bycie wolnym strzelcem to coraz częściej domena ludzi młodych, w tym studentów, charakteryzujących się zapałem do pracy (nie ma tu mowy o wypaleniu zawodowym) oraz innowacyjnymi pomysłami.

Zalety współpracy z agencją

Jeśli zależy nam na doświadczeniu, profesjonalizmie oraz stałym kontakcie, kosztem większych kosztów, wybierzmy agencję interaktywną. Koszty mogą być znacznie większe, niż w przypadku współpracy z Freelancerem, jednak mamy pewność o skutecznym pozycjonowaniu i płynnej komunikacji z agencją. Decydując się na współpracę z firmą, mamy pewność o kompetencjach pracowników, którzy zajmą się naszym zleceniem. Ponadto, chcąc wypromować swoją firmę w internecie i zgłaszając tę chęć agencji, uzyskamy możliwość kompleksowej usługi, która będzie obejmować nie tylko pozycjonowanie. W skład usług wchodzących w zakres agencji interaktywnych są także kampanie Social Media, marketing szeptany czy usługi graficzne.

 

Jak wybrać dobrą agencję interaktywną?

Zdecydowaliśmy się na wybór agencji. Co teraz?

Przede wszystkim, odrzucając decyzję współpracy z Freelancerem na rzecz agencji, decydujemy się na wyższe kwoty. Co za tym idzie, zależy nam na dobrze wykonanej pracy, więc szukając wśród mnóstwa dostępnych na rynku agencji interaktywnych, nie podejmujmy decyzji na bazie jednego czynnika – ceny. Agencja ponosi mnóstwo kosztów utrzymania dobrze doświadczonych pracowników, zbyt niska cena powinna więc wzbudzić w nas podejrzenia.

Czym charakteryzuje się dobra agencja interaktywna?

 

  • działania są zgodne z prawem – należy pamiętać, że istnieje wiele niedozwolonych technik pozycjonowania. Jeśli zasady Google zostaną naruszone, może dojść nawet do tego, ze Twoja strona zniknie z wyników wyszukiwania.
  • certyfikaty Google – agencje cieszące się dużym powodzeniem i charakteryzujące profesjonalizmem, powinny takowe posiadać. Certyfikowani specjaliści są w stanie zapewnić usługę na najwyższym poziomie.
  • termin wykonania zadania – pozycjonowanie dzieli się na długoterminowe (SEO) oraz SEM, czyli linki sponsorowane. Dobra agencja to taka, która charakteryzuje się zwykle w obu z tych kampanii.

 

Angelika Wylegała