Jakie opinie na temat Twojej firmy krążą w sieci, kto je zamieszcza? W jaki sposób działają konkurenci? Czy konkurencyjne przedsiębiorstwo jest lepiej postrzegane od Twojego? Odpowiedź na tego typu pytania jest możliwa, dzięki dostępnym na rynku narzędziom służącym do monitoringu Internetu. Najbardziej popularnym z nich jest Brand24. Pokrótce – Brand24 to startup, który osiągnął sukces. Jakie były jego początki? Na czym dokładnie polega i jak działa Brand24? I co zadecydowało o jego sukcesie? O tym, w dalszej części artykułu.

Jak działa Brand24?

Brand24 to firma, a zarazem narzędzie służące do monitorowania dużych, średnich i małych marek i produktów oraz mediów internetowych, w tym różnego rodzaju blogów, serwisów i mediów społecznościowych, takich jak Facebook czy Twitter. Obecnie Brand24 obserwuje 35 000 marek, a do tej pory zebrał już 3 mln wzmianek na temat produktów i marek. Przoduje w branży monitoringu internetowego i social media w Polsce. W latach 2012-2014 firma została laureatem kilku nagród w kategorii: „Najlepszy Startup”, „Najlepsza Aplikacja” (The Next Web Startup Awards i Mobile Trends Awards) oraz „Najlepszy serwis”.

 

Jak korzystać z Brand24?

Aby skorzystać z Brand24 należy najpierw zarejestrować się na stronie, poprzez założenie konta i wybrać odpowiedni dla nas „plan”, czyli oferowany przez firmę rodzaj usługi, spośród czterech, do których należą: Personal Plus, Professional Premium, Professional Business i Professional Max. Każdy z planów różni się zakresem i ilością realizowanych opcji, ceną i przeznaczeniem – dla osób prywatnych, małych lub większych firm i agencji oraz największych marek. W ramach różnych planów, realizowane są między innymi opcje takie jak: słowa kluczowe, analiza danych, analiza sentymentu (pozytywne i negatywne wzmianki), aktualizacja wyników, archiwum wyników, raporty, dodatkowe loginy, czy pomoc 24/7.

W sieci zostały zamieszczone bardzo praktyczne tutoriale, zawierające szczegółowe instrukcje zrealizowania projektu w Brand24 i analizy wyników monitorowania Internetu. Dlatego poniżej przedstawiony został ogólny schemat sporządzania takiego projektu.

Po zalogowaniu się na własne konto w Brand24, wykonanie projektu zaczyna się od wyboru funkcji „dodania nowego projektu”, a następnie poszukiwania słowa, czyli wpisania w odpowiednie rubryki zwrotu kluczowego, słowa wymaganego oraz słowa wykluczonego. Wpisanie właściwych fraz, z uwzględnieniem różnych skrótów (także tych mniej formalnych) jest pomocne w odrzuceniu zbędnych elementów i znalezieniu tych najbardziej nas interesujących.

Kolejnym etapem jest wskazanie źródeł i kategorii, z których chcemy, aby narzędzie szukało informacji (np. z portali społecznościowych, forów lub blogów), a także autorów lub domen wykluczonych, czyli źródeł, z których informacje są dla nas zbędne i nie chcemy ich otrzymywać.

Następnie wybieramy ustawienia powiadomień, czyli określamy częstotliwość, z jaką chcemy, aby docierały do nas informacje o wzmiankach oraz ich docelową lokalizację, w postaci adresu mailowego.

W ten sposób został utworzony projekt. Wtedy też Brand24 rozpoczyna przeszukiwanie sieci, pod względem wybranych przez nas fraz, a niedługo potem otrzymujemy pierwsze wyniki wyszukiwania.

Wytypowanie spośród dużej ilości wzmianek tych najbardziej przydatnych, następuje dzięki filtrom danych. Filtr służy pogrupowaniu negatywnych, pozytywnych i neutralnych wpisów oraz wpisów pod kątem stopnia ich wartości. Brand24 umożliwia ponadto przeglądanie historii wzmianek oraz ich autorów i domen. Narzędzie oferuje także takie opcje filtrowania wyników, jak np. filtr płci w mediach społecznościowych, czy filtr wizyt na blogach.

Sortowanie wyników, sprawia że widzimy tylko wartościowe wpisy, co prowadzi do kolejnego etapu monitoringu, jaką jest analiza, która za sprawą danych liczbowych określa wyniki monitorowania.

Śledzenie danych marek, czy produktów, umożliwia konkretnym przedsiębiorstwom włączanie się do zaistniałych w sieci dyskusji na ich temat, czyli reagowanie w odpowiednim czasie na zaistniałe o firmie wzmianki. W ten sposób można tworzyć relacje z klientami i interesariuszami oraz budować sieć ambasadorów określonej marki. Możliwe jest „przejęcie” nieprzychylnych opinii i komentarzy oraz odpowiadanie na nie, aby nie wpłynęły w negatywny sposób na wizerunek firmy.

Taki monitoring stanowi także narzędzie do pozyskiwania nowych klientów, zważywszy na fakt, że większość potencjalnych nabywców, rozważa kupno produktów na podstawie informacji zamieszczonych w sieci. Dzięki narzędziu Brand24 zainteresowane firmy, mogą dowiedzieć się o zapytaniach internautów na temat określonego produktu, który oferuje także dana firma, na temat jej marki, usług itp., w szybkim czasie po opublikowaniu pytania w sieci. W efekcie przedsiębiorstwa mają możliwość niemal natychmiastowego udzielenia odpowiedzi internautom. Monitoring produktów pozwala również na ich sprzedaż, na przykład w social media, czyli w mediach społecznościowych oraz przeprowadzenie badań wyników sprzedaży konkurencyjnych firm.

Jednym z udoskonaleń narzędzia Brand24 jest aplikacja mobilna Brand24 (dostępna w systemie operacyjnym iOS i Android), informująca o wynikach wyszukiwania, które otrzymuje się prosto na urządzenia mobilne.

Brand24 – startup, który osiągnął sukces

Zacznijmy od tego, czym jest startup – tak można określić mikroprzedsiębiorstwa, które rozpoczynają swoją działalność (zazwyczaj w dziedzinie nowych technologii) i nastawione są na jej skalowanie i rozszerzanie. Rozszerzanie działalności to szukanie nowych rynków i modeli (planów) biznesowych, które zapewniają rozbudowę i wzmocnienie tych rynków. Zatem startup, jak sama nazwa wskazuje to początkowa forma organizacji działalności, z perspektywą na jej dalszy rozwój.

Na podstawie wielu zamieszonych w sieci wypowiedzi i wywiadów z Michałem Sadowskim – prezesem spółki, można zapoznać się z jego osobą, a także ciekawą historią Brand24.

W 2011 roku Michał Sadowski wraz z Karolem Wnukiewiczem i Piotrem Wierzejewskim, do których później dołączył także Dawid Szymański, zarejestrowali własną firmę Brand24 – właśnie, jako startup. Brand24 odniósł sukces już po roku działalności – za co w 2012 zespół otrzymał wspomnianą nagrodę w kategorii „Najlepszy startup”. Jednak początki spółki nie były łatwe i nie zapowiadały takiego scenariusza.

W celu rozwinięcia działalności początkowo założyciele poszukiwali inwestorów. Dziewięciu zaproponowali sprzedaż 30% spółki, aby uzyskać potrzebne środki na rozwój firmy. Żaden z inwestorów jednak nie wyraził chęci współpracy. W końcu problemy finansowe, sprawiły że właściciele proponowali różnym podmiotom sprzedaż, tym razem wszystkich udziałów spółki, lecz podobnie jak poprzednio, żaden z inwestorów nie był zainteresowany Brand24. I dlatego, jak podkreśla sam Michał Sadowski – okres ten był najtrudniejszym w historii firmy.

Jednak w drugiej połowie 2011 roku, pozytywną opinię o Brand24 wydało kilku fachowców z branży marketingowej, nowych technologii, mediów i reklamy. Również u klientów zainteresowanie produktem wzrosło. We wrześniu 2011 roku, przedstawiciele Brand24 założyli spółkę z osobami z firmy LARQ. Od października 2011 roku, z miesiąca na miesiąc liczba odbiorców narzędzia Brand24 stale wzrasta. Miesięcznie firma podejmuje współpracę z ponad 100 nowymi konsumentami.

Od 2014 roku na rynku funkcjonuje już także zagraniczna wersja Brand24, efektem czego zyski z działalności spółki stały się 8 razy większe.

To czterokrotnie wyższy od kosztów dochód zdobywania klientów, sprawił że firma rozszerzyła swoją działalność poza granice Polski. Z tego powodu właściciele podjęli decyzję o wprowadzeniu do spółki kapitału zewnętrznego w postaci funduszu venture capital Inovo (inwestycja 1,4 mln zł w 5% akcji firmy Brand24, a całą spółkę wyceniono wówczas na 28 mln złotych), co pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój spółki i zaplanowane działania na 2016/2017 r.

Brand24 oprócz klientów z Polski posiada także odbiorców łącznie z 35 krajów Europy, Ameryki, Afryki, Azji i Australii. Klientami Brand24 są między innymi takie firmy jak: IKEA, H&M, gsk, Vichy Laboratories, Leroy Merlin, Intel, K2, Initative, CHEilworldwide, Raiffeisen Polbank, Hortex, czy Carlsberg.

 

Przepis na sukces start-upu

Sukces Brand24 więc nie przyszedł ot tak, z dnia na dzień, ale stał się możliwy w dużej mierze dzięki determinacji w poszukiwaniu klientów, ciężkiej pracy, wytrwałości i wielu poświęceń, jak opowiada Michał Sadowski.

Przemyślane rozwiązania, postawienie na użyteczność, optymalizacja usług, innowacyjność, perspektywiczne myślenie, ciężka praca i wytrwałość – to zdaje się kompletna recepta Brand24 na sukces. Firma jest nie tylko liderem monitoringu sieci w Polsce, a także znanym i cenionym zespołem poza granicami naszego kraju. Może zagraniczna wersja Brand24 i ciągłe udoskonalanie serwisu, sprawi że pewnego dnia stanie się on znanym narzędziem na całym świecie, czyniąc firmę globalnym liderem na rynku monitoringu internetowego?

 

Karolina Kowalczyk