Tylko dobrze zoptymalizowana strona internetowa ma szansę na stałe zdobyć wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. Aby jednak możliwa była optymalizacja strony należy przygotować kompleksowy audyt SEO, który wskaże zalety oraz błędy strony, które wymagają poprawy. Sprawdź, co powinien zawierać profesjonalny audyt SEO

Na czym polega audyt SEO?

Audyt SEO to nic innego jak raport, który pokazuje wyniki analizy strony pod kątem wymagań wyszukiwarki. W ramach audytu przeanalizowane powinny zostać elementy, które mają wpływ na ustalanie pozycji strony w w wyszukiwarce. Głównym celem audytu jest wskazanie błędów strony, które ograniczają jej widoczność w wyszukiwarce.

Co zawiera audyt SEO?

Audyt SEO polega na zbadaniu poziomu optymalizacji strony i jej dopasowaniu do wymagań algorytmów wyszukiwarki. Audyt SEO powinien obejmować analizę następujących elementów:

 1. Stan indeksacji podstron serwisu Google
 2. Szybkość ładowania się strony na urządzeniach mobilnych oraz stacjonarnych
 3. Sprawdzenie mobilności strony internetowej – określenie dostosowania strony do potrzeb użytkowników mobilnych
 4. Analiza nagłówka head oraz okreslenie poprawniści zasatosowania znacznków tytułów oraz opisów – meta title / meta description
 5. Linkowanie wewnętrzne – przygotowanie zestawienia linków wewnętrznych wraz z określeniem poprawności ich stosowania.
 6. Profil linków –
 7. Struktura witryny – sprawdzenie poprawności mapy strony
 8. Analiza słów kluczowych – określenie na ile oraz na jakie słowa kluczowe strona jest pokazywana w wyszukiwarce
 9. Obsługa strony „błąd 404”
 10. Optymalizacja treści strony – występowanie duplicate content lub kopiowanie tekstu z innych stron internetowych.
 11. Sygnały społecznościowe – określają jak bardzo popularna jest strona w mediach społecznościowych (liczba lików, tweetów, Google Plusów, itp.)

Powyższe elementy audytu nie wyczerpują listy elementów, które mogą zostać poddane analizie. Wszystko to uzależnione jest potrzeb klienta oraz dostępnych funkcjonalności na stronie internetowej.

Korzyści przeprowadzenia audytu SEO

Decydując się na wykonanie kompleksowego audytu SEO możesz liczyć na szereg korzyści, wśród których zdecydowanie najważniejszą będzie możliwość poprawienia wydajności strony i uzyskanie lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Dodatkowe korzyści:

 • poprawa wydajności i szybkości działania strony,
 • zwiększenie ruchu organicznego (większa liczba internautów, będzie przechodziła na naszą stronę z wyników wyszukiwarki),
 • lepsze dopasowanie słów kluczowych do zawartości strony,
 • łatwiejsza nawigacja strony,
 • większa przejrzystość strony internetowej na skutek wprowadzenia odpowiednich meta tytułów oraz meta opisów.