Dysk twardy, choć nie jest sercem komputera, jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów jego wyposażenia. Kupując dysk twardy warto dokładnie przyjrzeć się jego parametrom i właściwościom, gdyż na rynku zalewa nas mnogość różnych rodzajów tego sprzętu, co daje nam szeroki wybór i możliwości.  Sprawdź czym należy się kierować przy wyborze dysku twardego.

5 porad jak wybrać dysk twardy

Przedstawiamy 5 najważniejszych porad, które pozwolą wybrać odpowiedni dysk twardy dla twojego komputera.

1. Przeznaczenie dysku twardego

Gdy zaczniesz wybierać dysk twardy, to warto wcześniej dokładnie się zastanowić, jakie będzie jego możliwe zastosowanie, do czego go potrzebujemy. W zależności od naszych potrzeb możemy dokładnie wybrać rodzaj dysku. Nasze oczekiwania mogą być różne.  Możemy szukać takiego dysku, który będzie bardzo pojemny, będzie bardzo wydajny i płynny, a także takiego, który będzie miał wszystkie te cechy naraz. Na rynku możemy wyodrębnić trzy podstawowe typy dysków, które nadają się do różnych komputerów i zaspakajają różne oczekiwania i wymagania :

 • HDD – jest to dysk magnetyczny, nazywany także talerzowym. Oferuje on standardową wydajność, lecz są bardzo pojemne. Są dostępne w pojemnościach od 500GB do 10TB (10TB=10000GB)
 • Flash SSD – są zbudowane z pamięci Flash, czyli są półprzewodnikowe. Charakteryzuje je bardzo duża szybkość, ale mają mniejszą pojemność i są zdecydowanie droższe. Dostępne pojemności od 60GB do 2TB
 • SSHD – są to dyski hybrydowe, łączy w sobie wspomnianą wyżej technologie HDD oraz SSD. Charakteryzują się stosunkową niższą ceną od dysków SSD i większą pojemnością. Oferowane są także i takie, które przewyższają dyski HDD pod względem szybkości, ale nie dorównują dyskom SSD. Dostępne pojemności do 4000GB + 8GB SSD

Więc jeżeli szukamy dysku twardego, w którym priorytetem ma być ilość miejsca na dane, to warto wybrać dysk HDD. Gdy szukamy szybkiego dysku, oraz oczekujemy bardzo płynnego i szybkiego działania, to najlepszym rozwiązaniem jest dysk SSD. Dane można także przechowywać na zewnętrznym dysku lub sieciowym serwerze NAS. Ciekawym rozwiązaniem jest także zamontowanie w swoim komputerze dwóch dysków: na przykład 128GB SSD na którym zainstalujesz system Windows, oraz 2TB HDD na którym będziesz tylko trzymać dane.

 

2. Parametry dysku twardego

Tutaj warto zwrócić uwagę na dwa podstawowe parametry : szybkość i pojemność. Im większa prędkość, tym szybciej będą odczytywane i zapisywane dane. Różne rodzaje szybkości są stosowane w odpowiednich urządzeniach i dlatego warto dokładnie przyjrzeć się tym parametrom, aby dobrze dopasować dysk. Obecnie najbardziej popularne dyski pracujące z prędkością :

 • 4200 obr/min
 • 5400 obr/min – spotykane bardzo często w notebookach
 • 7200 obr/min – tradycyjny dysk w komputerze stacjonarnym
 • 10000 obr/min – najszybsze dyski do zastosowań domowych.

Bardzo ważną kwestią jest oczywiście pojemność dysku. Tutaj również, w zależności od jego zastosowania, możemy wybrać odpowiedni dysk, który zaspokoi nasze oczekiwania.

 • Jeśli szukamy dysku na którym zamierzamy trzymać tylko kilka podstawowych programów, wystarczy pojemność od 100 do 128GB.
 • Gdy chcemy przechowywać więcej programów, zdjęć, filmów czy gier, to potrzebny będzie dysk o pojemności co najmniej 500GB.
 • Jeśli na dysku chciałbyś przechowywać więcej filmów w formacie HD i FullHD, wymagających gier czy innych programów, optymalny będzie dysk o pojemności1TBlub większy.

 

3. Interfejs

Kolejna kluczowa sprawa. W zależności od parametrów i typu płyty głównej naszego komputera, musimy wybrać odpowiedni dysk, taki, który będzie pasował do wspomnianej płyty głównej. Oto przykładowe rozwiązania:

 • SATA I, II, III– są to już powszechnie używane interfejsy. Ostatni z nich został przygotowany z myślą o dyskach SSD. Dlatego też jeśli zestaw komputerowy nie ma więcej niż 9-10 lat, (prawie) na pewno nie będzie problemu z podłączeniem nowego dysku twardego.
 • ATA (lub PATA) – występuje w starszych konstrukcjach i obecnie jest bardzo rzadko spotykany. Dlatego też kupując dysk wyposażony w ten interfejs należy upewnić się, że płyta umożliwi jego podłączenie.
 • SAS (Serial Attached SCSI) – wykorzystywany jest głównie w dyskach serwerowych.

 

4. Dysk wewnętrzny czy zewnętrzny ?

Tutaj kolejny problem. W zależności od naszych potrzeb i możliwości możemy zdecydować się na jedną z opcji : dysk wewnętrzny lub zewnętrzny. Każdy z nich ma swoje główne zastosowania i nadaje się w różnych sytuacjach i możliwościach:

 • Dyski wewnętrzne wykorzystuje się zwykle przy rozbudowie komputerów PC, rzadziej laptopów. Kupując dysk wewnętrzny, warto zwrócić uwagę na typ podłączenia do płyty głównej komputera (te informacje znajdziesz w dokumentacji płyty głównej). W większości przypadków jest to złącze SATA, rzadziej IDE. Dzięki takiej rozbudowie domowy komputer staje się wydajniejszy i szybciej pracuje.
 • Dyski zewnętrzne to nie tylko sposób na zwiększenie możliwości komputera, lecz także na wykonanie kopii zapasowej systemu operacyjnego. Takie zabezpieczenie dobrze sprawdzi się w przypadku bardziej awaryjnych dysków twardych HDD. Dzięki temu w razie ich uszkodzenia lub kradzieży laptopa nie stracisz wszystkich dotychczasowych danych. Na dyskach przenośnych możesz także przechowywać pliki, z których rzadziej korzystasz.

 

5. Jaki dysk do laptopa?

W przeciwieństwie do dysków twardych wykorzystywanych w komputerach stacjonarnych, w laptopach montuje się mniejsze dyski 2,5-calowe. Warto również wybrać modele, które mają:

 • system antywstrząsowy
 • niski pobór mocy
 • wysoką kulturę pracy

Oprócz tych kilku kryteriów, nie ma żadnych ograniczeń i należy kierować się takimi samymi zasadami jak w przypadku dysku 3,5-calowego wybieranego do maszyn stacjonarnych.