Stoisz przed wyzwaniem zakupu nowego laptopa? Czy ogromna ilość i rodzaj dostępnych urządzeń utrudnia Ci podjęcie decyzji? Jak wybrać ten najbardziej odpowiadający naszym potrzebom sprzęt, czyli – czym kierować się przy wyborze laptopa? Warto przemyśleć, jakie będzie główne przeznaczenie komputera i przeanalizować najważniejsze jego atrybuty. Dlatego przedstawiamy 10 parametrów przy wyborze laptopa, które powinny pomóc w racjonalnym zakupie.

Czym kierować się przy wyborze laptopa?

Na początku zastanówmy się nad przeznaczeniem laptopa, czyli do czego głównie będziemy go wykorzystywać – czy będzie to korzystanie z Internetu, oglądanie filmów, tworzenie dokumentów, praca biurowa, lub korzystanie z różnych fachowych programów (np. do obróbki, zdjęć, programów statystycznych, programów do projektowania 3D, itd.). Wybór laptopa powinien być uwarunkowany głównymi funkcjami, jakie ma spełniać – laptop może służyć nam jedynie do pracy, dla rozrywki lub będzie uniwersalnym urządzeniem, przeznaczonym do pracy zawodowej oraz użytku codziennego.

Należy wziąć pod uwagę także miejsce użytkowania sprzętu – czy będziemy z niego korzystać w domu, na stanowisku pracy w firmie, czy podczas wyjazdów, czyli głównie przemieszczając się.

Weźmy przy tym pod uwagę także wielkość i wagę sprzętu, głównie z tego względu, że częste podróże z dużym i ciężkim komputerem będą dość uciążliwe i niewygodne.

Każdy z nas decydując się na zakup laptopa, na pewno w dużej mierze będzie kierował się jego ceną. Jednak nie warto dać się zwabić niską ceną urządzenia, która często wiąże się z krótkim cyklem życia laptopa i częstymi wizytami w serwisach naprawczych. Lepszą inwestycją będzie kupno nieco droższego sprzętu, lecz adekwatnego w stosunku do jakości. Nie oznacza to jednak, że najdroższy sprzęt będzie najlepszy.

Sęk w tym, aby odpowiednie parametry pogodzić z korzystną ceną i przeznaczeniem komputera do naszych głównych celów. Dlatego warto przeanalizować poszczególne właściwości laptopa.

 

10 parametrów przy wyborze laptopa

 1. System operacyjny

„Gospodaruje” on wszelkimi zgromadzonymi w komputerze danymi. Na rynku najbardziej powszechne są takie systemy jak: Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows 10, Linux, Chrome OS, OS X i zazwyczaj są one już zainstalowane na komputerach przeznaczonych do zakupu, (laptopy są więc od razu gotowe do użytku).

W sklepach dostępne są także komputery bez zainstalowanych systemów operacyjnych, w których można zainstalować dowolnie wybrany system.

 1. Procesor

To on decyduje o wydajności laptopa. Od procesora zależy szybkość działania aplikacji, programów, multimediów i przeglądarek internetowych. Procesor posiada określoną liczbę rdzeni (od 1 do 8) i im jest ona większa tym urządzenia powinno pracować szybciej – choć w praktyce nie zawsze sprawdza się takie rozwiązanie, ponieważ dostępne dla prywatnych użytkowników programy nie wykorzystują działania wszystkich rdzeni.

Zaś jego częstotliwość (inaczej taktowanie procesora, które określa wydajność procesora) znajduje się w przedziale od 800 do 5000 MHz (megaherców), czyli od 0,8 do 5 GHz (gigaherców) – im wyższa wartość wskaźnika, tym procesor pracuje wydajniej.

Procesory mają także dodatkowe oznaczenia w postaci liter M, U, N, Y, HQ, MQ, HK, np.: i3-4110M lub i5200U, które oznaczają różną wydajność, energooszczędność i pobór mocy procesora (np. U – wysokooszczędne, wysoka wydajność, niższy pobór mocy, M – wysoki pobór mocy i wysoka wydajność). Najczęściej występującymi rodzajami procesora są:

 • Intel (zaczynając od najbardziej wydajnego: Intel Core i7, Intel Core i5,– przeznaczone do profesjonalnych czynności, np. obróbka filmów, zdjęć oraz do gier oraz Intel Core i3, Intel Core M – przeznaczone do bardziej standardowego, codziennego użytkowania)
 • AMD (AMD A-Series, AMD E-Series – służący do użytku domowego, AMD FX-Series – służący pracy specjalistycznej).
 1. Wydajność

Wyraża się w pojemności baterii laptopa (w jednostce mAh – miliamperogodzinach) – zatem im większa pojemność baterii, tym urządzenie jest wydajniejsze, zaś duża wydajność powoduje szybsze działanie urządzenia, a zarazem większy komfort użytkowania.

Laptopy o większej wydajności są droższe, dlatego jeśli nasz sposób użytkowania polega na przeglądaniu stron internetowych, oglądaniu filmów, czy wykonywaniu prostych prac biurowych, bardziej wydajne komputery nie będą konieczne. Należy zaznaczyć, że im większy komputer (większa przekątna matrycy), tym czas pracy laptopa bez podłączenia do źródeł zasilania będzie krótszy.

 1. Matryca

Od rodzaju matrycy zależy występowanie efektu smużenia, kąt widzenia i odwzorowanie barw. Obecnie bardzo popularna jest matryca TN – Twisted Nematic, której nie zaleca się do profesjonalnej pracy przy komputerze, a jedynie do zwykłego użytku domowego. W tego typu matrycach nie występuje efekt smużenia, dzięki niskiemu czasowi reakcji (im czas reakcji jest krótszy, tym efekt smużenia mniejszy), czyli czasowi niezbędnemu do tego, aby piksel zmienił swój stan – zmiana taka w matrycach TN wynosi 8 milisekund. Jednak matryce TN mają swoje minusy, choćby z tego względu, że posiadają wąski (140-stopniowy) kąt widzenia oraz wyświetlają niewielką część z dostrzegalnych barw, a pozostałe stanowią jedynie ich imitację.

Na rynku dostępne są także inne typy matryc: MVA, PVA, TFT, IPS, czy S-IPS. Występują matryce matowe – szczególnie przydatne podczas pracy na zewnątrz, ponieważ od ekranu nie będzie odbijało się światło oraz matryce błyszczące – ich zaletą jest z pewnością większa intensywność kolorów, a szkło z którego są wykonane, gwarantuje większe bezpieczeństwo i łatwiejsze utrzymywanie czystości ekranu.

Przekątna matrycy wyznacza wielkość wyświetlacza komputeraliczbę cali (1 cal = ok. 2,54 cm) – w sklepach komputerowych oferowane są laptopy o przekątnej ekranu od 10,1 cali do 18,4 cali. Należy jednak pamiętać, że wraz z większą przekątną ekranu, automatycznie rośnie waga całego sprzętu.

 1. Pamięć RAM

Jej zadaniem jest przetwarzanie danych wykorzystywanych podczas pracy komputera. W pamięci gromadzone są aktualnie używane programy, ich dane i rezultaty pracy. Aplikacje i programy uruchamiane są szybciej, a komputer pracuje bardziej efektywnie, im pamięć RAM jest większa – dlatego, jeśli chcemy poprawić wydajność laptopa, dobrym sposobem może okazać się dodanie do komputera pamięci RAM, poprzez zakup dodatkowych modułów RAM.

Komputer odczytuje informacje z pamięci RAM dużo szybciej niż z wewnętrznego dysku twardego. Do użytku domowego wystarczająca powinna okazać się pamięć o pojemności 4-6 GB RAM (w tym dość intensywne korzystanie z Internetu, obróbka grafiki, zdjęć, itp.), do pracy specjalistycznej oraz do gier 8-12 GB RAM, a dla jeszcze bardziej wymagających laptopy z 16 GB pamięcią RAM.

Należy pamiętać, że minimalna pojemność pamięci RAM to 2 GB i taka też jest oferowana w sklepach, dlatego nie warto dokonywać zakupu w przypadku pojawiających się promocyjnych ofert laptopów dysponujących pamięcią RAM o pojemności 1 GB.

 1. Pojemność wewnętrznego dysku twardego (HDD) i SDD

Dysk twardy oddziałuje na tempo uruchamiania systemu, wydajność i wielozadaniowość sprzętu, oszczędność energii, kopię zapasową oraz cichość pracy komputera. Na dyskach twardych przetrzymywane są wszystkie dane zebrane na komputerze. Wystarczająca pojemność takiego dysku mieści się w przedziale od 500 do 1000 GB. Na dysku znajduje się system operacyjny o pojemności 50 GB, zatem jeśli dysk twardy posiada pojemność np. 500 GB, to do naszej dyspozycji pozostaje 450 GB.

Dysk twardy umożliwia przechowywanie różnego rodzaju danych: zdjęć, filmów, dokumentów, itp. (na dysku o pojemności od 500 do 1000 GB możemy przechowywać od ok. 200 do 400 filmów, 50-100 tys. zdjęć oraz kilka setek tysięcy plików w formacie mp3).

Zamiast dysku twardego HDD możemy wybrać dysk SSD, który jest trwalszy niż tradycyjny, a dane na nim zgromadzone szybciej udostępniane, jednak jego wadą jest mniejsza niż w klasycznych dyskach pojemność. Dobrym rozwiązaniem jest więc występujące w wielu komputerach połączenie dysku twardego HDD z dyskiem SDD.

 1. Rozdzielczość wyświetlacza

Czyli liczba pikseli obrazów wyświetlanych na ekranie monitora – oczywiście im będzie ona większa, tym lepiej, ponieważ na ekranie zobaczymy więcej elementów (możliwość włączeniu kilku okien programów) o wyższej jakości.

Na rynku dostępne są laptopy przeznaczone do różnorodnych czynności, np.: o rozdzielczości 1366×768 pikseli (standardowa rozdzielczość) – jest wystarczająca do codziennego użytku domowego, 1600×900 pikseli – zapewni wyższą jakość oglądanych filmów, zdjęć i lepszą grafikę, 1920×1080 pikseli (jakość Full HD) – zagwarantuje m.in. oglądanie filmów na najwyższej jakości, a nawet 2560×1440 lub 3840×2160 pikseli (jakość Ultra HD) – najbardziej zaawansowana technologia, jednak taka rozdzielczość wymaga wydajnej karty graficznej.

Jednak jeśli stać nas tylko na komputer o standardowej rozdzielczości, a dysponujemy telewizorem Full HD, możemy podłączyć do niego laptopa i oglądać filmy w wyższej jakości, niż w tej, jaką oferuje rozdzielczość komputera.

 1. Karta graficzna

Przetwarza informacje znajdujące się w pamięci komputera na efekt wizualny na ekranie. Ma duże znaczenie dla wymagających graczy, ponadto oddziałuje na czas pracy baterii, czy grafikę 3D. Laptopy mogą dysponować zintegrowanym w procesorze układem graficznym oraz dodatkowym układem graficznym.

Pierwszy układ będzie wystarczający dla użytkowników komputera nastawionych na wykonywanie pracy biurowych, tworzenie dokumentów, korzystanie z Internetu, oglądanie filmów, itp., zaś drugi typ będzie ważny przy korzystaniu z gier lub bardziej skomplikowanych programów 3D.

 1. Jakość wykonania

Jest to wbrew pozorom istotna cecha laptopów – jeśli chcemy, aby cykl życia naszego laptopa był wystarczająco długi i nie wiązał się z częstymi naprawami, zwróćmy uwagę na to, z jakich materiałów wykonany jest sprzęt (jeśli nie umiemy gołym okiem rozpoznać materiałów składowych lub nie mamy takiej możliwości, poprośmy o taką informację specjalistów pracujących w danym sklepie stacjonarnym lub internetowym).

Dobrymi tworzywami są: aluminium, magnez, czy włókno węglowe, które są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia niż plastik. Warto sprawdzić, czy obudowa ugina się pod naciskiem, czy poszczególne komponenty komputera są odpowiednio dopasowane oraz czy zawiasy w klapie laptopa pozostają sztywne przy otwieraniu.

Należy także wiedzieć, że laptopy o przeznaczeniu biznesowym są solidniejsze niż komputery przeznaczone konsumenckie – dla domowych użytkowników. Lepsza jakość wykonania z wysokogatunkowych materiałów wiąże się jednak z wyższą ceną.

 1. Wyposażenie

To liczba i rozlokowanie złączy, czyli portów USB, których powinno być co najmniej trzy, w standardzie 3.0 (USB tego typu kompatybilne są także ze starszymi wersjami), a także wyjście HDMI, czy stacja dokująca.

Warto także poprzez odtworzenie dźwięku sprawdzić jakość wbudowanych głośników, oraz działanie panelu dotykowego (zamiennika myszki, tzw. touchpad; często występuje także tzw. tracpoint, czyli niewielki zaokrąglony punkt dotykowy, znajdujący się pomiędzy klawiszami klawiatury, również będący zamiennikiem myszki).

 

Planując kupno laptopa pamiętajmy przede wszystkim o tym, aby dopasować jego specyfikę i parametry do naszych potrzeb, rodzaju wykonywanej pracy i planowanego sposobu użytkowania. Zważmy na to, jakie będzie jego główne miejsce użytkowania – dom, praca, czy może często zmieniające się warunki podczas podróży. Przed dokonaniem zakupu, warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym parametrom interesujących nas laptopów i zestawić je z odpowiadającą nam ceną sprzętu. W tym celu, możemy wyszukać interesujące nas modele, wpisując wybrane parametry w zwykłej wyszukiwarce lub sprawdzić oferty różnych sklepów internetowych ze sprzętem komputerowym. Choć nie znajdziemy laptopów perfekcyjnych pod każdym względem, to na pewno przydatne okaże się poznanie poszczególnych ich właściwości i cen odpowiadających laptopom o różnych zakresach funkcji – aby nasz zakup był w pełni świadomy i przemyślany.

 

Karolina Kowalczyk