Łapanie niezwykłych chwil, przechowywanie wspomnień, dokumentowanie szczególnych wydarzeń, to kilka powodów, dla których niektórzy postanawiają zająć się fotografią. Robienie zdjęć pozwala nam zachować pewne ulotne momenty na długi czas. Fotografia daje nam możliwość powrotu do nich kiedy tylko chcemy. Każdy z nas chce łapać te wspomnienia, w jak najlepszy sposób. Ale jak to zrobić, a właściwie jaki sprzęt najbardziej się do tego nadaje? Oto krótki poradnik, dzięki któremu dowiecie się na co należy zwrócić uwagę przy kupnie aparatu.

Zalety lustrzanki

Lustrzanki cyfrowe posiadają liczne zalety, które stawiają je na nieporównywalnie wyższej pozycji niż aparaty kompaktowe. Pierwszą z nich jest bardzo dobra jakość zdjęć. Wykonane fotografie wyglądają o wiele bardziej profesjonalnie. Są pozbawione źle wpływających, zarówno na jakość jak i na odbiór zdjęcia, szumów (tzw. efekt ziarna). Lustrzanki cyfrowe stwarzają również możliwość manipulacji głębią ostrości, dzięki której można niezwykle łatwo wyróżnić dany obiekt z tła, czy po prostu dodać fotografii niepowtarzalnego klimatu. Kolejną zaletą lustrzanek jest wymienna optyka. Należy pamiętać, że to obiektyw jest najważniejszy w procesie fotografowania. Dlatego  każdy  fotograf posiada przynajmniej kilka, które zmienia w zależności od tego jakie zdjęcie chce wykonać. To, o czym również warto wspomnieć, to łatwość obsługi lustrzanek cyfrowych. Pokrętła, przyciski, w niektórych przypadkach, dotykowy ekran, znacznie usprawniają naszą pracę z aparatem. Wiele lustrzanek jest wyposażonych także w tryb auto, w którym parametry ustawiane są automatycznie. Jest to dobra opcja dla osób zaczynających swoją przygodę z fotografią.

 

Czym się kierować przy wyborze lustrzanki?

Przed kupnem aparatu należy określić, na czym zależy nam najbardziej. Czyli jaki typ fotografii preferujemy i jakie zdjęcia chcemy robić. Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę warto postawić na podstawowy model, który pozwoli nam oswoić się nieco z aparatem, a przy okazji nie zrujnować swojego budżetu. Warto również przed zakupem lustrzanki zapoznać się z ofertą obiektywów, które możemy później dokupić do wybranego przez nas modelu. Obiektyw jest najważniejszą częścią aparatu, dlatego bardziej opłaca zainwestować w niego niż body (korpus aparatu). Standardowymi obiektywami są min. 17-50 mm czy 18-55 mm (tzw. obiektyw kitowy, często dołączany do aparatu).

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, na początku należy określić jaki typ fotografii nas interesuje. Jeśli zamierzamy robić zdjęcia w trudnych sytuacjach czy warunkach pogodowych nasz aparat powinien posiadać dodatkowe zabezpieczenia, chroniące je przed niszczącymi go czynnikami. Z tego powodu niektóre modele są wyposażone w dodatkowe uszczelnienia. Nie powinniśmy także zapominać o zakupie akcesoriów fotograficznych, takich jak torby, plecaki, czy futerały, które zabezpieczą nasz aparat przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Natomiast jeśli bardziej zależy nam na tym, żeby nasz aparat doskonale radził sobie z fotografowaniem dynamicznych sytuacji, obiektów należy zwrócić szczególną uwagę na to, by system ustawiania ostrości był jak najbardziej dokładny (autofocus).

Dla osób, które zajmują się fotografią profesjonalnie polecane są lustrzanki pełnoklatkowe. Większy rozmiar matrycy aparatu zapewnia lepszą jakość zdjęć, mniejsze szumy oraz łatwiejsze rozmycie tła. Wszystko to ma jednak swoją cenę. Na zakup pełnoklatkowej lustrzanki należy przeznaczyć ok. 7-8 tys. zł.

 

Najważniejsze parametry lustrzanki

Kupując lustrzankę cyfrową nie należy spoczywać na trybie automatycznym, który ustawia wszystko za nas. Będziemy robić znacznie lepsze zdjęcia, gdy nieco wgłębimy się, w to co aparat ma nam do zaoferowania. A ma naprawdę wiele! Możliwości aparatu możemy w pełni odkryć dopiero manipulując ręcznie jego najważniejszymi parametrami.

  1. ISO (czułość matrycy na światło) – im wyższa jest wartość ISO tym czułość na światło jest wyższa. Krótko mówiąc, im więcej światła potrzebujemy do zrobienia zdjęcia o odpowiedniej jasności, tym wyższą wartość ISO należy ustawić. Należy jednak pamiętać, że przy wysokich wartościach ISO na naszych zdjęciach będą pojawiać się szumy. Dlatego optymalne wartości ISO to 100, 200.
  2. Przysłona – to otwór w obiektywie, przez który wpływa światło. W zależności od tego, jak bardzo go otworzymy lub przymkniemy taka ilość światła do niego wpłynie. Od wartości przysłony zależy głębia ostrości. W przypadku małej głębi ostrości ostry jest pierwszy plan, a tło jest rozmyte. Natomiast duża głębia ostrości powoduje, że zarówno pierwszy jak i drugi plan są tak samo ostre.
  3. Czas naświetlania – jest to czas otwarcia migawki. Im dłużej będzie ona otwarta tym więcej światła wpłynie na matrycę. Wartości podawane są w ułamkach sekund lub pełnych sekundach. Gdy robimy zdjęcia w nocy, w kiepskich warunkach oświetleniowych należy ustawić długi czas naświetlania. W przypadku fotografii wykonywanych za dnia i dobrych warunków oświetleniowych nastawiamy krótki czas naświetlania. Należy pamiętać, że przy długim czasie konieczny będzie statyw, ponieważ nawet najmniejszy ruch ręką spowoduje rozmazanie obrazu.

 

Anna Parcheniak