Transport pneumatyczny to nowoczesny oraz bardzo komfortowy sposób na przemieszczanie materiałów sypkich przewodami rurowymi. Ruch surowców możliwy jest przede wszystkim, dzięki odpowiednio dostosowanemu strumieniowi powietrza oraz różnicy ciśnień. Warto także wspomnieć o szeregu niezawodnych elementów składowych rurociągu. Jednym z nich są łuki, o których więcej w dalszej części artykułu.

Rodzaje łuków rurowych

Podział łuków rurowych do transportu pneumatycznego zazwyczaj opiera się na promieniu ich gięciaśrednicy rury (D). Na tej podstawie możemy wyodrębnić 5 rodzajów: łuki/kolana standardowe (od 1D do 2.5D), łuki o małym promieniu (od 3D do 7D), łuki o dużym promieniu (od 8D do 14D), łuki o bardzo dużym promieniu (od 14D do 24D) oraz łuki o konstrukcji specjalnej

 Głównym tematem naszego artykułu będą łuki o dużym promieniu w transporcie pneumatycznym – ich zastosowanie i zalety. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wybrać odpowiedni łuk i na co zawrócić uwagę przy jego doborze.

Łuki rurowe o dużym promieniu – cechy charakterystyczne

Łuki o dużym promieniu produkowane są ze stali nierdzewnej lub aluminium. Najczęściej zakres ich średnic oscyluje w granicach Ø38,0 – Ø206,0 mm, a grubość ścianki od 1,5 do 3,0 mm.

Łuki ze stali nierdzewnej zazwyczaj wykonywane są z następujących gatunków stali: AISI 304/304L oraz AISI 316/316L. Wysoka klasa materiału pozwala na zmianę kierunku przebiegu linii transportującej materiały sypkie.

Łuki aluminiowe z kolei wytwarzane są ze stopu AlMgSi 0,5 F22 (EN-AW-6060), dzięki któremu gwarantują wysoką odporność na korozję oraz wytrzymałość.

Łuki gięte są dostępne w dwóch podstawowych opcjach: 45° i 90°. Często zdarza się jednak, że konieczne jest zastosowanie łuków o niestandardowych kątach gięcia. Wtedy zaleca się skorzystać z urządzenia wyginającego, które pozwoli uzyskać konkretny efekt.

Jak wybrać odpowiedni łuk i na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobór właściwego łuku powinien zawsze być uzależniony od kilku podstawowych czynników. Decydując się na tego typu inwestycję, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na charakterystykę produktu – np. wielkość, kształt oraz twardość cząstek.

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić, jest rodzaj transportu pneumatycznego i konkretną fazę. Jest to bardzo istotne, ponieważ każdy materiał zachowuje się całkowicie inaczej w zależności od swojej struktury, ciśnienia czy prędkości powietrza. Należy także wziąć pod uwagę wymagania procesowe oraz koszty instalacji.

Aby zapobiec komplikacjom w trakcie przewozu materiałów sypkich, zaleca się m.in.:

  • instalować łuki w miejscach łatwo dostępnych, aby nie komplikować ewentualnych napraw lub wymian,
  • unikać tworzenia nawrotów w linii transportowej,
  • ograniczać liczbę łuków na odcinku linii przed samym odbiornikiem – pomaga to zachować odpowiednie ciśnienie i zapobiega ścieraniu się elementów,
  • jeśli to możliwe, uniknąć montażu trzech kolan na krótkim odcinku rurociągu,
  • odpowiednio mocować łuki, aby uniemożliwić ich przemieszczania się.

Nie wiesz, jaki rodzaj łuku wybrać? Skontaktuj się z profesjonalnym dystrybutorem, który doradzi produkt idealnie dopasowany do twoich potrzeb i wymagań instalacji.