Męska koszula to dziś coś znacznie więcej niż tylko element garderoby, wizytówka biznesowa czy wyznacznik nowego kierunku w modzie. To także styl życia, świadomość, kim się jest albo chce się być i dlaczego. Dotyczy to zarówno tradycyjnej, klasycznej koszuli, jak i tej w kratkę, którą trzeba nie tylko kupić, ale również umieć odpowiednio nosić. Jeśli zatem jesteś wielkim fanem koszul w kratę i chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, ten tekst jest właśnie dla Ciebie.

Czym jest koszula?

Koszula stanowi nieodłączny element męskiej stylizacji (i nie tylko), a kojarzy się głównie z modą, elegancją, męskością, prestiżem i sukcesem zawodowym, budzi respekt, a jednocześnie wzbudza zaufanie wśród kobiet i przyciąga ich wzrok. Nic zatem dziwnego, że koszula  przydaje się szczególnie w takich sytuacjach, jak: egzamin dojrzałości, studniówka, ślub, spotkanie biznesowe np. w procesie rekrutacji, ważna konferencja czy inne wydarzenie tego typu. Ponadto warto również wiedzieć, że – oprócz takich oczywistości jak np. kołnierzyk– tradycyjna męska koszula posiada również:

 • listwę guzikową, na której znajdują się oczywiście guziki; natomiast w eleganckich koszulach na różne okazje listwa ta dodatkowo pokryta jest plisą,
 • mankiety – najczęściej spotykane to te zapinane na dwa guziki lub na spinki,
 • klin – to rodzaj wzmocnienia części przedniej, tylnej oraz dolnej danej koszuli, jego wygląd i sposób wykonania w dużej mierze świadczy o jej jakości oraz firmie, w której została wykonana,
 • kieszeń – zazwyczaj znajduje się po lewej stronie koszuli, aczkolwiek nie występuje ona w każdym jej modelu i fasonie.I choć na pierwszy rzut oka te informacje mogą komuś się wydawać zupełnie niepotrzebne lub zbędne, ja wychodzę z założenia, że skoro „diabeł tkwi w szczegółach”, a w Internecie można znaleźć sporo informacji i na taki temat, jak męska koszula, to najwidoczniej coś musi być na rzeczy i nie wolno tego lekceważyć. A nuż okaże się, że będzie Ci to potrzebne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej?

Lekcja stylu, czyli męska koszula w kratkę

Wybór odpowiedniej koszuli, która bez wątpienia zadowoli najbardziej wymagającego jej klienta, a później – właściciela, nie jest rzeczą ani łatwą ani tym bardziej jedyną. Każda z nich wymaga bowiem odpowiedniego dopasowania pozostałej części męskiej garderoby, a może nawet całkowitej jej wymiany. A zatem: jak nosić męską koszulę w kratkę? W zależności od fasonu i rodzaju materiału, z którego została wykonana, masz do wyboru:

 • klasyczną koszulę w kratę – obecność kraty zdecydowanie podkreśla tu jej elegancki fason, a w połączeniu z długim rękawem sprawi, że mężczyzna będzie wyglądał bardziej dystyngowanie. Decydując się na stylizację w stylu klasycznym należy dobrać kratę w modelu vichy, gingham, a nawet jej kontrastowe odcienie, aczkolwiek tu należy uważać, aby nie przesadzić z jego intensywnością,
 • koszulę w kratkę z krótkim rękawem – wybierając ją, trzeba pamiętać o tym, że nadaje się ona tylko na spotkania nieformalne, czyli np. na imprezę urodzinową kolegi. Ponadto powinna być dobrze skrojona i właściwie dopasowana do całej sylwetki. Jeśli jednak potrzebujesz wersji bardziej eleganckiej, jest i na to sposób: wystarczy założyć do nich spodnie w stylu chinos oraz trampki, ale uwaga (!) – w tej sytuacji koszulę należy włożyć do spodni, a rękawy nie mogą być zbyt szerokie; natomiast latem wystarczą spodnie typu jeansy lub bermudy,
 • koszulę casualową w kratę – dobrze komponuje się z jeansami lub spodniami typu chinos; warto dodać, że motyw tejże kraty jest bardzo stylowy, intensywny oraz w mocnych kolorach,
 • koszulę flanelową w kratę – wykorzystywana często jako element stylizacji w stylu casaualowym, aczkolwiek powinno nosić się ją wypuszczoną, czyli luźno na zewnątrz. Ponadto dobrze się prezentuje w zestawie z jeansami oraz grubym sztruksem, a w sezonie jesienno-zimowym również z kamizelką puchową.

Ponadto warto również wiedzieć, że oprócz wyżej wymienionych, męska koszula w kratę może występować także w takich motywach, jak:

 • vichy – motyw kraty złożony z dwukolorowych kwadratów o różnej intensywności barwy,
 • krata księcia Walii – powstaje z drobnych pasów, które w efekcie tworzą szeroką kratę o takowej strukturze,
 • buffalo, czyli ‘bawół’ – charakterystyczne grube pasy na czerwonym tle,
 • tattersall – kontrast prostopadle przecinających się i nachodzących na siebie pasów,
 • tartan – tradycyjna szkocka krata oraz madras – kratę tę tworzą pasy w wielu kolorach i o różnej szerokości.

Jak widać na załączonym obrazku, możliwości jest zatem wiele, a cała reszta to rzecz gustu i indywidualnego podejścia do sprawy.

Powyższe argumenty jednoznacznie udowadniają zatem, że wybór odpowiedniej męskiej koszuli w kratkę nie powinien być ani dziełem przypadku ani tym bardziej efektem zakupu pod wpływem chwili czy impulsu. Każdy mężczyzna, który chce ubierać się w sposób świadomy i odpowiedzialny na tyle, aby móc uchodzić za eksperta w swojej dziedzinie czy branży zawodowej, bez wątpienia powinien się do nich zastosować i umieć wykorzystywać w praktyce na co dzień.