Montaż stacji ładowania do samochodów elektrycznych to proces, który wymaga nie tylko odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, ale także sporego doświadczenia. Nie zaleca się samodzielnego instalowania stacji ładowania lub innych ładowarek do aut o napędzie elektrycznym bez odpowiednich uprawnień – jest to bardzo niebezpieczne i ryzykowne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, na czym polega praca instalatorów i jak wybrać rzetelnego fachowca, przeczytaj nasz artykuł.

Stacje ładowania samochodów elektrycznych – czy to się opłaca?

Jako że ilość samochodów elektrycznych na rynku stale rośnie, wzrasta również zapotrzebowanie na wydajne, publiczne stacje ładowania. Jest to zatem bardzo dobra inwestycja, która posłuży wielu posiadaczom tzw. ‘’elektryków’’, a tobie zapewni dodatkowy zarobek. Mówi się nawet, że posiadanie stacji ładowania jest tak samo intratne, jak dobrze prosperująca stacja benzynowa.

Warto jednak pamiętać, że stacja ładowania nie może być zamontowana w dowolnym miejscu. Aby dokonać instalacji urządzenia, dane miejsce musi spełniać konkretne wymogi. Są to zarówno normy elektryczne, jak i przepisy budowlane, dzięki którym możemy być pewni, że ładowarka będzie działać sprawnie i długo. Co więcej, jej użytkowanie będzie całkowicie bezpieczne i intuicyjne.

stajca ładująca do samochodów elektrycznych
Montaż stacji ładowania przez doświadczonych instalatorów to bezpieczeństwo użytkowania.

Etapy pracy

Montaż stacji ładowania do samochodów elektrycznych powinien rozpocząć się od zweryfikowania przez instalatora mocy, która będzie odpowiednia do danego typu pomieszczenia. Audyt instalacji elektrycznej pozwala na dokładne zbadanie miejsca montażu i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Przykładowym przeciwwskazaniem może być zbyt niska temperatura lub jej gwałtowne wahania. Następnie można przystąpić do prac montażowych, które rozpoczynają się od wykonania okablowania, czyli połączenia przewodu z rozdzielnicy elektrycznej do miejsca montażu. Jeżeli etap ten przebiegł pomyślnie, instalator rozpoczyna montaż i podłącza urządzenie do prądu. Cały proces nie powinien zająć więcej niż 2 dni.

Jak wybrać profesjonalnego instalatora stacji ładowania?

Doświadczona firma montażowa zadba o każdy z powyżej wymienionych etapów. Dodatkowo po audycie wyceni koszt instalacji, dzięki czemu klient uniknie nieprzyjemnych niespodzianek. Całkowity koszt powinien obejmować cenę słupka mocującego, audytu oraz prac montażowych. Zatem należy liczyć się z tym, że za profesjonalną usługę zapłacimy w granicach 800-2000 zł. Finalny koszt uzależniony jest od typu ładowarki oraz ewentualnego wykonania fundamentu.

Co ważne, rzetelni instalatorzy powinni również przeszkolić użytkownika z obsługi stacji ładowania. Wybierając instalatora, powinniśmy sprawdzić, czy posiada świadectwo kwalifikacyjne SEP. Jest to nic innego jak uprawnienia energetyczne przyznawane osobom, które ukończyły specjalistyczny kurs i mogą zgodnie z prawem pracować na stanowisku elektryka.

Fachowiec powinien także cechować się wysoką starannością i zaangażowaniem. Dobrą oznaką jest również chęć doradztwa np. w zakresie doboru urządzenia, jego mocy, typu itd.

Wybierz profesjonalną firmę monterską i ciesz się wydajną stacją ładowania!