Poszukując warsztatu mechanicznego, który usunie szkody powypadkowe, warto zwracać uwagę, czy wykonuje on naprawy bezgotówkowe. Jest to najbezpieczniejsza forma rozliczenia, niewymagająca od poszkodowanego angażowania w likwidację szkód własnych pieniędzy.

Naprawy bezgotówkowe czy rozliczenie za gotówkę?

Opłacalność każdego z dwóch rozwiązań zależy od kilku czynników. W większości przypadków naprawy bezgotówkowe okazują się jednak korzystniejsze dla klientów. Rozliczenie gotówkowe polega na wypłaceniu przez towarzystwo ubezpieczeniowe określonej kwoty na pokrycie kosztów naprawy. Często dochodzi jednak do zaniżania kosztorysów, przez co poszkodowanym nie wystarcza pieniędzy na sfinansowanie likwidacji szkód.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zalecają rozliczenie gotówkowe, wskazując na jego zalety. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczycielowi zależy na wypłacie jak najniższego odszkodowania.

Naprawy bezgotówkowe a wiek samochodu

Rezygnacja poszkodowanego z udziału w rozliczeniu jest szczególnie opłacalna w przypadku stosunkowo nowych aut. Wysokie ceny najnowszych podzespołów uniemożliwiają często pokrycie ich zakupu z kwoty wypłaconej przez ubezpieczyciela. Natomiast naprawiając starszy, kilkunastoletni samochód, warto rozważyć rozliczenie gotówkowe. Okazyjnie zakupione części i wykonanie naprawy w tanim warsztacie pozwalają czasem zarobić na wypadku.