Jeśli te terminy niewiele ci mówią, zupełnie się nie przejmuj. Z pewnością nie raz zetknąłeś się w mediach społecznościowych z zabawnym postem marki alkoholowej, czy błyskotliwym memem nawiązującym do aktualnych zdarzeń medialnych. Rozśmieszył cię? To świetnie, bo tak właśnie działa Real Time Marketing, potężne narzędzie do budowania pozytywnego wizerunku marki. Jego zastosowanie w praktyce, odbywa się współcześnie w wielu kanałach komunikacji.

Co to jest Newsjacking?

Newsjacking, czyli „wykorzystywanie bieżących informacji ze świata w komunikacji marki”. Choć o tej formie reklamy mówi się często w powiązaniu z social media, to zabawne przekazy przyciągające uwagę grupy docelowej nie są ich domeną. Newsjacking to część strategii, która aby zaistnieć, musi spełniać kilka podstawowych kryteriów. Specjaliści wyszczególniają kilka elementów, które wchodzą w grę aby zaaranżowany przekaz miał rację powodzenia:

  • Wybór odpowiedniego wydarzenia- czyli przysłowiowe „trzymanie ręki na pulsie”,
  • Dobry pomysł- niebanalne przedstawienie sytuacji w powiązaniu z określoną marką,
  • Szybkość reakcji- maksymalnie kilkadziesiąt minut po zdarzeniu,
  • Dbałość o szczegóły wpisujące się w strategię marketingową marki,
  • Grupa docelowa- aby żart został pozytywnie odebrany.

W kontekście Newsjackingu wspomina się również o wirusowości przekazu. Jego szybkość rozprzestrzeniania się ma tutaj ogromne znaczenie. Czy to satyryczna grafika lub post, czy błyskotliwa kreacja na ulicy miasta, czy hasło wywołujące spontaniczny uśmiech na twarzach odbiorców. Wszystko to ma ogromny wpływ w budowaniu wizerunku marki a pozytywny odbiór przekazu ma tutaj kluczowe znaczenie.

 

Na czym polega Memejacking?

Memejacking jest techniką która sięga po informacje aktualnie najpopularniejsze wśród użytkowników mediów społecznościowych, czyli komentarze, grafiki, hasła czy filmy (żródło: http://www.marketing-news.pl/article.php?art=2427). Dokładnie te, które po pewnym czasie stają się dla odbiorców nie do zniesienia w przypadku niezliczonych ilości przeróbek. Zatem analogicznie do techniki Newsjackingu, trafny wybór, pomysł oraz szybkość wykonania mają tutaj również kluczowe znaczenie. Agencje reklamowe z powodzeniem wykorzystują najbardziej wyraziste memy, tworząc  z nich chwytliwe przekazy reklamowe. Te najbardziej trafione doczekują się tysięcy odsłon i udostępnień. I choć treści te dość szybko się dezaktualizują, zjawisko Memejackingu jest jednym z tych sposobów, aby skutecznie wesprzeć działania marketingowe w przestrzeni publicznej.

 

 Przykłady real-time marketingu

Do popularnych przykładów real-marketingu można zaliczyć:

  • Jedz jabłka na złość Putinowi

przykładowa akcja realizacji newsjackingowej, po ogłoszeniu przez Rosję embarga na polskie produkty. Hasło: „Jedz jabłka. Obowiązek patriotyczny jeszcze nigdy nie był tak smaczny” pojawiło się na bilboardach i citylightach w miastach całej Polski. Choć pojawiały się głosy niezadowolenia, sprzedaż jabłek wzrosła.

 

  • MorlinyBerlinki do samorządu

wykorzystany został kontekst wyborów samorządowych w 2014r. W role kandydatów wcielone zostały parówki spotykane już wcześniej w spotach reklamowych marki. Hasła na citylightach: „Najlepsza partia w lodówce”, „Zgotuję wam lepsze jutro”, „Mięso, nie obietnice”.

 

  • Samsung

podczas gali rozdania Oskarów– słynne Oskarowe selfie zostało „dodane” do ulubionych przez przeszło 2 mln. użytkowników. „Spontanicznie” wykonane zdjęcie „z ręki” grupie gwiazd Hollywood stało się numerem jeden, już na samym początku 2014r.

 

Zalety real-time marketing

Specjaliści od marketingu podkreślają, że Real Time Marketing ma znaczący wpływ na pozytywny odbiór marki przez odbiorców. Dodatkowo, wyróżnienie się czymś na tle konkurencji jest w dzisiejszych czasach bardzo istotne. Przedkłada się to przede wszystkim na uzyskaną przez markę sprzedaż. „Wygrywają tylko ci, którzy są na bieżąco”, bo pozytywna interakcja z odbiorcami produktu, może zdecydowanie bardziej się opłacić, niż tworzenie czasochłonnych, tradycyjnych kampanii reklamowych.

 

Edyta Mencnarowska