Sezon grzewczy w pełni, a Ty nagle gorzej się czujesz? Zabrakło Ci energii, chęci do działania, czujesz się wiecznie zmęczony i niewyspany? A może ni stąd ni zowąd pojawiły się problemy ze zdrowiem, których wcześniej nie miałeś? Jeśli tak, to najwidoczniej przyszedł już czas na to, aby kupić porządny nawilżacz powietrza. Sprawdź zatem, czym się charakteryzuje i wybierz odpowiedni dla Ciebie model już dziś.

Czym jest nawilżacz powietrza?

Nawilżacz to specjalny pojemnik napełniony wodą zwykle umieszczany na grzejnikach centralnego ogrzewania w celu nawilżenia powietrza w pomieszczeniu, w którym się znajduje. Stosuje się go zazwyczaj w sezonach grzewczych, czyli jesienią i zimą aż do pierwszych ciepłych wiosennych dni. Co więcej, nawilżaczem może być również urządzenie służące do rozpylania wody w powietrzu, a nawet zbiornik wodny zainstalowany w każdym żelazku w celu spryskania tkanin przed ich prasowaniem.

 Rodzaje nawilżaczy powietrza

W zależności od powierzchni, którą chcemy nawilżyć, wydajności urządzenia i jego mocy, funkcji, a nawet dodatkowego wyposażenia, masz do wyboru następujące rodzaje nawilżaczy

  • tradycyjne – najprostsze w swej budowie nawilżacze, które wyglądają jak ceramiczne lub stalowe pojemniki, które można z łatwością zawiesić na kaloryferze. Ich niewątpliwą zaletą są niskie koszty zakupu, możliwość zaoszczędzenia na prądzie oraz mała dla nich powierzchnia. Idealne dla osób z małym mieszkaniem, które nie chcą wydawać dużych kwot na tego typu sprzęt.
  • parowe – w swym działaniu podobne są do tradycyjnych nawilżaczy – ciepło kaloryfera podgrzewa wodę znajdującą się w pojemniku nawilżacza, a ta z kolei „produkuje” mgiełkę, która delikatnie i subtelnie nawilża powietrze. Co więcej, mgiełka ta jest sterylna, niewidoczna, eliminuje bakterie i drobnoustroje, a nawet umożliwia inhalację. O zakupie tego nawilżacza powinni więc pomyśleć rodzice małego dziecka albo ci, którzy mają problemy zdrowotne związane z oddychaniem.
  • ewaporacyjne – ten nawilżacz, w porównaniu do dwóch poprzednich, wyposażony jest w bęben lub wkład z filtrem, dlatego też mgiełka przez niego wytwarzana jest zimna, aczkolwiek tak samo delikatna i niewidoczna. Dzieje się tak za sprawą wentylatora, który uwalnia na zewnątrz nawilżane powietrze. O jego zakupie powinni pomyśleć ci, którzy chcą zaoszczędzić na zużyciu energii lub zacząć stosować aromaterapię.
  • ultradźwiękowe – podczas swej pracy wytwarza on ultradźwięki, czyli fale dźwiękowe o bardzo dużej częstotliwości. Dzięki nim cząsteczki wody są rozbijane i tworzy się mgiełka (wyrzucana przez wentylator), która w zależności od danego modelu może być chłodna lub ciepła. Dodatkowo nawilżacze te mają zainstalowany higrometr – dzięki niemu można na bieżąco kontrolować poziom nawilżenia w danym pomieszczeniu. Jego niewątpliwymi atutami są energooszczędność, cicha praca, regulacja oraz uniwersalność.

Parametry nawilżaczy

Ponadto, przy wyborze odpowiedniego dla nas nawilżacza, warto jeszcze zwrócić uwagę na takie parametry, jak:

  • moc urządzenia – im większe urządzenie, tym koszty prądu będą wyższe, aczkolwiek wszystko zależy od własnych potrzeb i celu nawilżenia,
  • zbiornik na wodę – jego wielkość jest ściśle adekwatna wielkości powierzchni, którą może lub jest w stanie nawilżyć,
  • filtr – dzięki niemu będziesz mieć pewność co do czystości mgiełki wytwarzanej przez urządzenie; aczkolwiek niektóre modele nawilżaczy go nie mają i trzeba wówczas sprawdzić, czy można go dokupić samodzielnie,
  • funkcja regulacji – czyli wspomniany już wcześniej higrometr, ale nie tylko – warto również przyjrzeć się, czy dany nawilżacz posiadain.: programy nawilżania, ustawienia intensywności mgiełki, automatyczny wyłącznik, lampkę kontrolną poziomu wody, przyciski „timer” i „sleep”, czy pilot sterujący.

A zatem nawilżacz nawilżaczowi nierówny. Podobnie jak w przypadku każdego urządzenia tego typu, tak i tu trzeba zwrócić szczególną uwagę nie tylko na jego cel, funkcję czy obudowę, ale przede wszystkim na komfort własny i współmieszkańców, a nawet możliwości domowego budżetu. Powyższy poradnik z pewnością pomoże Ci podjąć właściwą decyzję już dziś – skorzystaj i bądź zdrów!