Postępująca informatyzacja procesu zarządzania nieruchomościami mieszkaniowymi to pozytywne zjawisko, które dotyczy coraz to większej liczby z ponad 120 tys. funkcjonujących w Polsce wspólnot mieszkaniowych.

Korzyści z tym związane odczuwają bowiem nie tyko zarządcy budynków, którzy dzięki IT wykonują swoją pracę zarówno szybciej jak i sprawniej. Na cyfryzacji tej branży zyskują też mieszkańcy, dla których stały kontakt z zarządcą za pośrednictwem sieci internetowej powoli staje się tak naturalny, jak zakupy w sklepie.

System do zarządzania wspólnotami

Informatyzacja branży nieruchomości w zakresie zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi staje się coraz bardziej popularna. Coraz szerszy jest również zakres czynności związanych z zarządzaniem nieruchomościami, które to realizowane są przy wykorzystaniu technologii informacyjnej. Proste programy służące przede wszystkim zarządzaniu księgowością zastępowane są prze coraz bardziej zaawansowane systemy, których funkcjonalności obejmują całość procesów powiązanych z zarządzaniem nieruchomościami mieszkaniowymi. Dotyczy to więc począwszy od finansów, poprzez kontakty z mieszkańcami i podmiotami zewnętrznymi, aż w końcu po głosowanie nad uchwałami.

Zalety programów do zarządzania wspólnotami

Główną zaletą nowoczesnych systemów informatycznych jest to, że w bardzo dużym stopniu usprawniają one pracę zarządców nieruchomości. Poprzez IT, osoby odpowiedzialne za zarządzanie budynkami mogą wykonywać swoją pracę dużo szybciej, a zastosowana w nich technologia usprawnia codzienne czynności na tyle, że umożliwia pracę z dowolnego miejsca, niekoniecznie w biurze zarządcy.

 Funkcje systemów zarządczych

Zastosowane w systemie rozwiązania są skonstruowane z myślą o rzeczywistych obowiązkach osób zajmujących się zarzadzaniem nieruchomościami mieszkaniowymi. Dzięki temu są to programy, które swoimi funkcjonalnościami obejmują całość prac związanych z zarządzaniem wspólnotami mieszkaniowymi. Co istotne, systemy zarządcze łączą w sobie cechy prostych oraz intuicyjnych programów z rozbudowanymi systemami korporacyjnymi. Skonstruowane zostały tak, by każdy zarządca mógł samodzielnie zdecydować w jakim stopniu wykorzysta ten potencjał, bez konieczności zamykania się na przyszłość.

 

Sylwia Haliniak